Muzeum Betlémů Karlštejn

Archiv akcí

ŘEZBÁŘ OLDŘICH ČECH
Představitel novodobého kralického řezbářství

Řezbář Oldřich Čech

Oldřich Čech se narodil 22. února 1972 ve Slaném. Roku 1976 se s rodiči přestěhoval do Králík ve východních Čechách, kde prožil celé mládí. Od útlého věku ho těšila práce se dřevem, vystudoval Střední průmyslovou školu obor dřevařství v Hranicích, ovšem pro jeho další duchovní a profesní vývoj mělo největší význam městečko Králíky s jeho bohatou řezbářskou historií. V Králíkách až do konce druhé světové války celé rodiny vyřezávaly betlémy, hračky, dýmky nebo ptáčky. Byl to jejich zdroj obživy. Po válce rodinná výroba zanikla a v 80. letech 20. století, kdy bylo Oldřichu Čechovi zhruba 10 let, působil v Králíkách pouze poslední řezbář staré školy Josef Schwarzer. Malého Oldřicha zajímaly pochopitelně zejména hračky. Když se dozvěděl, že se ve městě dříve hračky vyřezávaly, začal se už v dětském věku o historii tamního řezbářství hlouběji zajímat. Impulzem k vlastní tvorbě mu pak bylo sochařské sympozium, které se v Králíkách konalo roku 1995. Cestou vlastních pokusů a omylů začal pronikat do tajů řezbářské tvorby, kde ho v počátcích vedl právě nestor kralických řezbářů Josef Schwarzer. Oldřich Čech měl osobitý autorský rukopis, ale po bližším seznámení s Josefem Schwarzerem se rozhodl jít cestou tradice a navázat na staré kralické tvůrce betlémských figur.

 

Zobrazit více informací


VLASTIMIL HARAPES a jeho žehličky
výběr ze sbírky starých žehliček známého baletního mistra

Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes je významným představitelem českého baletního umění. Proslavil se nejen jako tanečník, úspěchy sklízel také coby choreograf, taneční pedagog, herec, či režisér. Je absolventem taneční konzervatoře v Praze, roku 1966 se stal členem Národního divadla v Praze, kde od roku 1971 působil jako sólista baletu. Zároveň vystupoval na řadě zahraničních scén, např. v letech 1977 – 1983 byl stálým hostem Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg. V roce 1990 se stal šéfem baletu Národního divadla, aby naší přední scéně dával tvar plných 12 let. Vysoce ceněné je jeho taneční umění v baletech Spartakus, Macbeth, role princů v Labutím jezeře, Louskáčkovi, Šípkové Růžence, stejně jako role Romea nebo Mercutia v baletu Romeo a Julie. Za své celoživotní mistrovství získal v roce 2012 cenu Thálie.

 

Zobrazit více informací


Kurz Řezbářství

datum konání 23. 11. 2013
Jednalo se o jednodenní kurz, kde si zájemci mohli vyzkoušet základy řezby nejjednoduššího typu tradičních betlémových figurek.

 

Zobrazit více informací


Kočka z útulku je také krásná

doba trvání výstavy: 1. 6. 2013 – 2. 6. 2013
Ve spolupráci s občanským sdružením Chlupáči v nouzi jsme pro Vás připravili 1. karlštejnskou umísťovací výstavu koček pod názvem „Kočka z útulku je také krásná“.

Kočka z útulku je také krásná Kočka z útulku je také krásná

 

Zobrazit více informací


Betlémy a všichni svatí řezbáře Jana Rody

doba trvání výstavy: 20. 3. 2012 – 31. 3. 2013
Výstava představovala průřez autorovým celoživotním dílem.


Autor Jan Roda

Biblický betlém, Nativity scene (Biblic) - detail II

 

Zobrazit více informací

České historické betlémy

doba trvání výstavy: 16. 11. 2012 – 13. 1. 2013
Výstava uspořádaná u příležitosti 450. výročí postavení prvního betlému v českých zemích.

České historické betlémy České historické betlémy

 

Zobrazit více informací

hr

Copyright ©2012 Muzeum Betlémů Karlštejn, muzeum@muzeumbetlemu.cz, telefon: (+420) 721 029 362,
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a další šíření obsahu není povoleno bez předchozího souhlasu autora.